Enceladus

Saturn II

   Enceladus ("en SEL a dus") jest ósmym ze znanych satelitów Saturna:
    orbita:  238,020 km od Saturna
    średnica: 498 km
    masa:   7.30e19 kg
   w Mitologii Greckiej Enceladus  był Tytanem który został pokonany w bitwie pod Mount Etna przez Athena.

   Odkryty w 1789 przez Herschel.

   Enceladus posiada najwyższa w układzie słonecznym współczynnik albedo (>0.9) . Jego powierzchnia jest zdominowana przez świeży, czysty lód.

   Przynajmniej pięć różnym typów nawierzchni zostało zidentyfikowanych na Enceladus. Dodatkowo do kraterów znajdują się na nim równiny i  obszerne liniowe pęknięcia i grzbiety. Przynajmniej część powierzchni jest dość młoda,  prawdopodobnie ma mniej niez 100 milionów lat.

   Oznacza to że Enceladus  musiałbyć do niedawna aktywny ( i być może jest do dziś). Być może występuje tutaj coś rodzaju "wulkanizmu wodnego" .

   Enceladus jest zbyt mały by być ogrzewanym przez rozpad materiałów radioaktywnych w jego wnętrzu ( ciepło mogło być zużyte dawno temu).

   Enceladus jest zamknięty w stosunku 1:2 rezonasu z Dione (podobna sytuacja występuje pomiędzy Io i Europa). Może to spowodować powstanie mechanizmu grzewczego, jednak o zbyt małej mocy by stopić lód.  Ponadto Enceladus może być zbudowany z materiału o niskim punkcie stopienia (trudno topliwy) a nie tylko z z wody.

   Enceladus może być źródłem materiału w pierścieniu E Saturna. Od  kiedy ten materiał  nie może wytrwać w pierścieniu dłużej niż kilka tysięcy lat, może być to powodem aktywności. Inna możliwość to że pierścień jest utrzymywany ze zderzeń poruszająych się z dużą prędkością pyłów i  księżyców. 

Więcej na temat Enceladus

Zagadnienia


Contents ... Saturn ... Mimas ... Enceladus ... Tethys ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 1995 July 12

oferty pracy > praca
hosting > domeny