Europa

Jupiter II

   Europa ("yoo ROH puh") jest szóstym ze znanych nam księżycy Jowisza, czwarym z największych a także drugim satelitą Galilejskim. Europa jest niewiele mniejsza od Ziemskiego Księżyca.

    orbita:  670,900 km od Jowisza
    średnica: 3138 km
    masa:   4.80e22 kg

   Europa była księżniczką Fenicką wywiezioną na Kretę przez Zeusa, który zmienił się w białego byka. Ona i Zeus są rodzicami Minosa.

   Odkryta przez Galileusza i Mariusa w 1610.

   Europa i Io pod względem budowy są podobne do planet typu ziemskiego: głównie zbudowane ze skał silkonowych. Odwrotnie do Io, Europa posiada cienką zewnętrzną powłokę zbudowaną z lodu. Ostatnie dane z sondy Galileusz pokazują że Europa posiada warstwową strukturę wewnętrzną z być może małym metalicznym rdzeniem.

   Jednak powierzchnia Europy nie przypomina niczego co się znajduje w układzie słonecznym. Jest ona niezwykle gładka: kilka cech na więcej na kilkuset metrów wysokie. Znaczące znaki są widoczneThe prominent markings seem to be only albedo features with very low relief.

   Na powierzchni Europy znajduje się tylko kilka kraterów; są tylko trzy kratery o średnicy większej niż 5 km. Można z tego wywnioskować iż jest to bardzo młoda i aktywna powierchnia Jednakże Voyagers odnalazły tylko część powierzchni o wysokiej rozdzielczości. Określenie prezyjne wieku Europa jest dalej otwartą kwestią.

   Obrazy powierzchni Europy bardzo przypominają zdjęcia morza lodu na Ziemi. Jest możliwe że pod powierzchnią lodu znajduje się płynna woda, być może głębia ok 50 km , utrzymuje płunność poprzez niewielkie generowanie ciepła. Jeśli tak jest to jest to jedyne miejsce w układzie słonecznym gdzie znajduje się płynna woda w znaczących ilościach.

   Najbardziej uderzającym widokiem Europy są serie ciemnych pasów przepływających przez cału glob.Większe z nichThe larger ones are roughly 20 km across with diffuse outer edges and a central band of lighter material. Ostatnia teoria ich pochodzenia wywodzi się z serii erupcji wulkanicznych lub gejzerów.

   Ostatnie obserwacje przy użyciu HST pokazały że Europa posiada bardzo cienką atmosferę zbudowaną z tlenu(1e-11 bar). Z 61 księżyców w układzie słonecznym tylko cztery inne (Io, Ganymede, Titan i Triton) posiadają atmosfery. Inaczej niż w przypadku atmosfery Ziemi, Europa nie posiada tlenu o pochodzeniu biologicznym. Bardziej prawodopodobne jest to iż został on stworzony przez promienie słoneczne padające na lodową powierzchnię księżyca powodując produkcję pary wodnej która jest zbudowana z wodoru i tlenu. Wodór uwalniając się pozostawia tlen.

   Voyagers nie uzyskały dobrego obrazu. Jest to celem misji Galileusza. Zdjęcia z Galileusza z pierwszych dwóch spotkań z Europą potwierdzają wcześniejsze teorie że powierzchnia obiektu jest bardzo młoda: bardzo mało kraterów, trwające procesy. Istnieją regiony które wyglądają jak grupy kry wodnej na morzach polarnych w czasie wiosennych roztopów na Ziemi.. Natura powierzchni Europy jak i jej wnętrze nie są znane ale istnieją mocne dowody o istnieniu podpowierzchniowego oceanu.

   Galileusz dał nam wiedzę iż pole magnetyczne Europy jest bardzo słabe(może 1/4 siły Ganymede). Najbardziej interesujące jest to że zmienia się periodycznie w czasie przejścia przez mocne pole Jowisza. Jest to silny dowód na istnienie prowazdącego materiału pod powierzchnią Europay, prawdopodobnie słonego oceanu.

Więcej na temat Europy

Zagadnienia


Express to Saturn

Contents .... Jupiter ... Io .... Europa ... Ganymede ... Data Host


Bill Arnett; last updated: 2001 Feb 26oferty pracy > praca
hosting > domeny