433 Eros


   433 Eros jest asteroidą typu  S orbitującą wokół Słońca pomiędzy orbitami Ziemi i Marsa .

        orbita: 172,800,000 km od Słońca (średnia)
        rozmiar:  33x13x13 km
   Eros był Greckim bożkiem miłości i pożądania.

   Na konferencji prasowej zwołanej 17 lutego 2000,  naukowcy pracujący przy misji Near Earth Asteroid Rendezvous  dyskutowali na temat rezultatów badań asteroidy Eros. Po tygodniu znajdowania się na orbicie , NEAR dostarczył zdjęć które zaskoczyły badaczy.

"Pierwszy raz gdy oglądałem piękno tego asteroidalnego krajobrazu zaniemówiłem," powiedział  Mark Robinson, członek NEAR grupy z Northwestern University. "Gdy tylko się tym zająłem geologia wzięła górę." Pierwsze obrazy z NEAR pokazały że Eros posiada pradawną powierzchnię pokrytą kraterami, grzbietami, warstwami, głazami wielkości domów itp.". "To nie jest kolejny kamień dryfujący w przestrzeni," kontynuował Robinson. "Jest tam mnóstwo czystej geologii." "Jest tam mnóstwo wskazówek iż asteroid posiada warstwową strukturę jak, kawał sklejki." powiedział Andrew Cheng z Applied Physics Laboratory  na  Johns Hopkins University, który jest prowadzącym badaczem w programie NEAR . "Te warstwa okazują się być bardzo płaskimi i posiadającymi początek i koniec. Tak mogłoby być gdyby Eros był kiedyś częścią większego ciała, być może fragmentem planety."

Pomysł ten mieści się w idei posiadania przez naukowców poglądu na temat asteroid.  Większość jest skoncentrowana w pasie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Asteroidy to prawdopodobnie części planety, która się formowała 4.6 miliarda lat temu, gdy układ słoneczny był młody, jednak nie stało się tak ze względu na pole grawitacyjne Jowisza.. Eros może być fragmentem planetoidy złączonej dawno temu i rozerwanej w wyniku kolizji z innymi asteroidami. W czasie gdy NEAR znajdował się na jego orbicie, naukowcy poznali że gęstość Eros  wynosi 2.4 grams per cubic centimeter -- prawie tyle samo co gęstość skorupy Ziemi.

"Z tymi nowymi danymi, można stwierdzić że to dość solidny obiekt," powiedział w radiu lider drużyny naukowców Dr. Donald Yeomans of NASA's Jet Propulsion Laboratory w Pasadena, CA. "Nie ma żadnych dowodów że to rubble pile ja Mathilde,"  duży asteroid przeszedł w pobliżu NEAR w 1997 i został sfotografowany.

   Eros posiada gigantyczne wyżłobienie, tutaj znajduje się zdjęcie ze zbliżeniem.

   Wewnątrz gigantycznego wyżłobienia- to zdjęcie zrobiono z NEAR w lutym 15, 2000, gdy pojazd kosmiczny przeszedł dokładnie nad wyżłobieniem które sprawia że kształt Eros przypomina orzeszek ziemny. Jest to mozaika poszczególnych zdjęć pokazująca czynniki takie małe jak 120 stóp (35 metrów) w szerz.  Choć większość asteroidy jest  w cieniu, to dużo widać właśnie z wyżłobienia. Wiele ciasnych równoległych troughs ściśle podążających za kształtem wyżłobienia . Choć pojawiają się jako zakręcone linie, to przeważnie są to paralele o długości asteroidy. Duży kontrast świetlny wzdłuż terminator (linia oddzielająca dzień od nocy na Eros) sprawia prostym zobaczenie powierzchni pokrytej kraterami pouderzeniowymi. Wewnątrz wyżłobienia  obecnie znajdują się tylko małe kratery, wskazujące że powierzchnia obszaru wewnątrz wyżłobienia jest młodsza niż ta wzdłuż terminator.Wskazuje to że to co stworzyło wyżłobienie stało się później niż uformowanie reszty nawierzchni Eros.

   Jednak to nie był koniec misji the NEAR. NEAR nazwana NEAR-Shoemaker (od  Gene Shoemaker) w  poniedziałek 12 lutego 2001, NEAR- dotknął powierzchni asteroidy Eros (tak, wylądował), w trakcie tego ostatecznego zejścia przekazał 69 zdjęć ze zbliżeniem. Był to pierwszy raz kiedy pojazd stworzony przez człowieka wylądował na asteroidzie! Oglądanie tego zdarzenia było najbardziej ekscytującym doświadczeniem dla wielu astronomów.

Tutaj znajduje się jedno ze zdjęć:

   Lądowanie to należało do miękkich, zbliżenie do powierzchni asteroidy z prędkością mniejszą niż 4 mph. Następnie pojazd kosmiczny NEAR Shoemaker cały czas komunikował się z drużyną misji NEAR na  Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel, Md.

And here is the final image:

   To ostatnie zdjęcie przekazane z NEAR Shoemaker było zrobione z odległości tylko 394 stóp  (120 metrów ) od powierzchni asteroidy i pokazało 20 stóp jej obszaru (6 metrów). NEAR Shoemaker kontynuował przekazywanie sygnałów na Ziemię, potwierdzając drużynie że miękko wylądował. Sygnał został zidentyfikowany przez radar, i po godzinie został zamknięty w systemie NASA Deep Space Network który monitorował działania pojazdu 196 milionów mil od Ziemi. Później, NASA zleciła sondzie zebranie danych o powierzchni Eros i od 28 lutego 2001 przez cztery dni sonda badała tą powierzchnię. Ten rozkaz dał możliwość użycia NEAR Shoemaker's gamma-ray spectrometer do prowadzenia obserwacji składu powierzchni i wnętrza Eros, ponadto drużyna NEAR  miała dwie okazje na pobranie danych zebranych przez NASA  Deep Space Network .

Więcej na temat  Eros


Contents ... Sun ... Small Bodies ... Mathilde ... Eros ... Meteorites ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 2002 Aug 20

oferty pracy > praca
hosting > domeny