Małe ciała


   Tytuł"The Nine Planets " jest w pewnym momencie błędny. W dodatku do planet i ich satelitów, układ słoneczny posiada dużą liczbę małych aczkolwiek interesujących obiektów.

   Są tam tysiące znanych asteroid i komet a także dużo więcej innych. Większość asteroid znajduje się pomiędzy Marsem i Jowiszem. Kilka (np. 2060 Chiron) dużo dalej. Jest także trochę asteroid których orbita zlbiża je bardziej do Słońca niż Ziemi (Aten, Icarus, Hephaistos). Większość komet posiada bardzo eliptyczne orbity, i spędzają większość czasu w obszarach zewnętrznych układu słonecznego i tylko przez krótki okres znajdują się niedaleko Słońca .

   Różnica pomiędzy kometami i asteroidami jest nieco kontrowersyjna. Głównym punktem odróżnienia jest to iż komety posiadają dużo więcej substancji lotnych i bardziej eliptyczne orbity. Jest również sporo niejasności takich jak 2060 Chiron (aka 95 P/Chiron) i 3200 Phaethon jak i obiekty Kuiper Belt które posiadają cechy obu kategorii.

   Asteroidy nazywane są czasem jako mniejsze planety lub planetoidy (nie mylić z "lesser planets" co tyczy się Merkurego i Plutona). Bardzo małe kamienie okrążające Słońce czasem nazywane są meteoroids celem odróżnienia ich od większych asteroid. Kiedy takie ciało wejdzie w atmosferę ziemską jest rozgrzewane do momentu żarzenia, staje się widocznym paskiem na niebie nazywane jest meteor. Jeśli ten kawałek przetrwa i dotknie powierzchni Ziemi nazwywany jest meteorite.

   Milliony meteorów uderzają w Ziemię każdego dnia (osiągając masę setek ton materiału). Większość z nich jest jednak spalona w atmosferze nim zetkną się z gruntem. Reszta zaś nie jest naszym głównym źródłem wiedzy fizycznej o układzie słonecznym.

   W końcu, obszar pomiędzy planetami nie jest pusty. Zawiera ogromne ilości mikroskopijnego pyłu i gazów, promieniowania i pola magnetycznego.

Małe Ciała:

Więcej o małych ciałach


Contents ... Sun ... Pluto ... Small Bodies ... Comets ... Spacecraft ... Data Host


Bill Arnett; last updated: 2002 Aug 20oferty pracy > praca
hosting > domeny