Hyperion

Saturn VII

   Hyperion ("hi PEER ee en") jest szesnastym ze znanych satelitów Saturna:
    orbita:  1,481,100 km od Saturna
    średnica: 286 km (410 x 260 x 220)
    masa:   1.77e19 kg
   W Mitologii Greckiej Hyperion był Tytanem, synem Gaea i Uranosa a także ojcem Heliosa.

   Odkryty przez BondLassell w 1848.

   Hyperion posiada najbardziej nieregularny kształt (nie sferyczny)  w układzie słonecznym. Proteus jest nieco większy i bardziej sferyczny. Wskazuje to iż Hyperion to odłamany fragment większego ciała.

   Jak w przypadku większości księżyców Saturna , gęstość jest niska i wskazuje że jest on zbudowany z zamarzniętej wody z małą ilością skał.

   Inaczej do większości księżyców Saturna, Hyperion posiada niskie albedo (.2 - .3)  wskazuje to że jest pokryty przynajmniej cienką warstwą ciemnego materiału. Może być to materiał pochodzący z Phoebe (który jest znacznie ciemniejszy) który był już na Iapetus.

   Zdjęcia Voyager  i i subsekwentna fotometria gruntowa wskazują że rotacja Hyperion  jest chaotyczna, i.e. jego oś rotacji drga tak bardzo że jego orientacja przestrzenna jest kompletnie nieprzewidywalna. Jest tylko jeszcze jedno znane ciało w układzie słonecznym które również posiada bardzo chaotyczną rotację (asteroid 4179 Toutatis) jednak symulacje pokazują że inne satelity mogły posiadać tą samą cechę w przeszłości.  Hyperion  jest unikalny ze względu na swój nie regularny kształt i bardzo dziwną orbitę, znajduje się on w pobliżu innego dużego księżyca (Titan).  Te połączone czynniki wyznaczają warunki zaistnienia stabilnej rotacji. 3:4 orbitalnego rezonansu pomiędzy Titan i Hyperion może także powodować chaotyczne rotacje.

   Niezwykła rotacja Hyperion's prawdopodobnie wyjaśnia  fakt że powierzchnia satelity jest mniej lub bardziej jednolita, w porównaniu do wielu księżyców Saturna które mają zróżnicowane prowadzące  półkule .

Więcej na temat Hyperion

Zagadnienia


Contents ... Saturn ... Titan ... Hyperion ... Iapetus ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 2003 Apr 26

oferty pracy > praca
hosting > domeny