Titan

Saturn VI

   Titan to piętnasty i największy ze znanych satelitów Saturna:

    orbita:  1,221,830 km od Saturn
    średnica: 5150 km
    masa:   1.35e23 kg

   W Mitologii Greckiej Titans byli rodziną gigantów, dziećmi Uranus i Gaia, którzy panowali we wszechświecie aż zostali ztrąceni z tronu przez Zeusa i jego rodzinę.

   Odkryty przez Huygens w 1655.

   Długo myślano że Titan to największy satelita w układzie słonecznym jednakże ostatnie obserwacje pokazały iż atmosfera Titan jest tak cienka iż jego powierzchnia jest mniejsza niż Ganymede's. Titan jest ma większą średnicę niż Merkury i większy niż Pluton.

   Jednym z głównych celów misji Voyager 1 było zbadanie. Voyager 1 przebył 4000 km jego powierzchni.W ciągu kilku minut tego badania dowiedzieliśmy się więcej niż przez dotychczasowe 300 lat.

   Niestety nasza wiedze jest frustrująca niekompletna. Titan jest otoczony grubą atmosferą; powierzchnia nie może być widziana za w świetle widzianym (poniżej na lewo). (Misja sondy Cassini ma zrobić mapę powierzchni Titana tak jak sonda Magellan zrobiła z Venus.) Wszystkie zdjęcia Voyager pokazaują drobne różnince kolorów pomiędzy południową a północną półkulą. Trochę powierzchni jest widocznych za pomocą podczerwieni HST.

   Titan w ogólnych właściwościach jest podobny do Ganymede, Callisto, Triton i (prawdopobnie) Pluton. Nie wiemy czy posiada taką samą warstwową strukturę wewnętrzną jak Ganymede czy jednolitą jak Callisto.

   Titan jest zbudowany w połowie z zamarzniętego lodu i skalnego materiału. Jest prawdopodobnie rozróżniony na kilka odrębnych warstw z 3400 km rdzeniem otoczonym warstwami różnych form lodu Jego wnętrze może byćdalej gorące. Choć ma podobną budowę do Rhea i innych księżyców Saturna, jest gęstsza ponieważ istnieje duży nacisk grawitacji na jego rdzeń.

   Jako jedyny z satelitów w układzie słonecznym posiada atmosferę. Jako że ciśnienie jest wyższe niż 1.5 bar (50% wyższe niż na Ziemi). Jest głównie zbudowana z azotu (tak jak Ziemi) z nie większą zawartością niż 6% argonu z nie większą ilością niż parę procent metanu . Ciekawie istnieją także pewne ilości elementów organicznych (i.e. etan, hydrogen cyanide, dwutlenek węgla)i wody. Organiczne formy metanu, ktore dominują na górnej warstwie atmosfery są niszczone przez światło słoneczne. Rezultat tego jest podobny do smogu nad większymi miastami aczkolwiek jest to dużo cieńsza warstwa. W wielu punktach jest podobne do warunków Ziemskich gdy zaczynało się na niej życie.

   Titan nie posiada żadnego pola magnetycznego ale czasem krąży po orbicie znajdującej się poza magnetosferą Saturna.Jest wówczas bezpośrednio wystawiony na wpływ wiatru słonecznego. Może to jonizować a także przesuwać molekuły w górę atmosfery.

   Na powierzchni Titan temperatura wynosi około 94 K (-290 F). Przy tej temperaturze nie zachodzi sublimacja lodu choć jest tam trochę pary wodnej w amtosferze. Ma miejsce tam mnóstwo procesów chemicznych; zaś rezultatem jest bardzo gruby smog.

   Jest tam kilka scattered variable clouds w atmosferze Titan's które są dodatkiem do głębokiej mgły. Te chmury są prawdopodobnie zbudowane z metanu, etanu i innych substancji organicznych. Kilka innych pierwiastków chemicznych są odpowiedzialne za kolor pomarańczowy.

  Wydaje się że chmury etanowe produkują deszcz płynnego etanu, które być może tworzą się "oceany" etanu(lub połączonego etanu/metanu) głębokiej na 1000 metrów. Obecne obserwacje radarowe prowadzone z Ziemi podały te tematy do dyskusji.

  Obecne obserwacje za pomocą Hubble Space Telescope pokazała znaczące obrazy podczerwone na powierzchni Titan (prawo i powyżej). Kamera Voyager nie mogła nic zobaczyć poprzez atmosferę Titan ale obrazy podczerwone są bardziej okazałe, a zdjęcia HST pokazują duży jasny "kontynent" istniejący na półkuli która zwrócona jest w strone jego orbity. Obrazy Hubble nie udowadniają jednak istnienia płynnych "mórz", jednak ylko Titan posiada duże jasne i ciemne regiony na jego powierzchni. Miejsce lądowania sondy Huygens zostało wybrane na bazie tych zdjęć. It will be just "offshore" of the largest "continent" at 18.1 degrees North, 208.7 degrees longitude.

   Obserwacje prowadzone przez HST pokazują że rotacja Titan jest synchroniczna jak w przypadku innych księżyców Saturna.

Więcej na temat

Zagadnienia


Express to Miranda

Contents ... Saturn ... Rhea ... Titan ... Hyperion ... Data Host


Bill Arnett; last updated: 2002 Dec 18oferty pracy > praca
hosting > domeny