Phobos

Mars I

   Phobos ("FOH bus") jest większy od i najbliższy Marsowi z jego księżyców. Phobos jest bliżej  planety niż jakikolwiek inny księżyc w systemie słonecznym, znajduje on się bliżej niż 6000 km ponad powierzchnią Marsa.. Jest także jednym z najmniejszych księżyców w układzie słonecznym.
    orbita:  9378 km from the center of Mars
    średnica: 22.2 km (27 x 21.6 x 18.8)
    masa:   1.08e16 kg
   W Mitologii Greckiej  Phobos to syn Aresa (Marsa)  i Afrodyty (Venus). "phobos"  oznacza "strach" (korzeń "strachy").

   Odkryty 12 sierpnia 1877 przez Hall; sfotografowany  przez sondy Mariner 9 w 1971, Viking 1 w 1977 i  Phobos w 1988.

   Phobos  okrąża Marsa poniżej synchronicznego promienia orbity.  Wznosi się ku zachodowi  i dwa razy dziennie pokonuje trasę wzdłuż nieba . Jest tak blisko powierzchni że czasem nie można go zobaczyć ze wszystkich punktów na powierzchni Marsa  powyżej linii horyzontu .

   Phobos jest zgubiony, ponieważ jego orbita przebiega poniżej wysokości i siły pływowe obniżają jego orbitę ( 1.8 metra w ciągu stulecia). W ciągu następnych 50 milionów  lat rozbije się na powierzchni Marsa  lub (bardziej prawdopodobne)  włamie się w pierścień 

   Phobos i  Deimos  mogą być zbudowane z bogatej w węgiel skały takiej jak w asteroidach C-type . Jednak ich gęstości są zbyt niskie żeby były zbudowane z samych skał. Najprawdopodobniej zawierają w swojej strukturze lód i skały .  Oba są pokryte kraterami. Nowe zdjęcia z Mars Global Surveyor pokazują że Phobos  jest pokryty grubą na metr warstwą pyłu podobną do  regolith  znajdującego się na Ziemskim Księżycu.

   Radziecka sonda Phobos 2  wykryła  niewyraźny lecz stały  odgłos pochodzący z Phobos. Niestety Phobos 2 został zniszczony nim zdołał wykryć co było powodem tego zjawiska - najprawdopodobniej  była to woda. Phobos 2 przesłał także kilka zdjęć (prawa).

   Najwidoczniejszym elementem Phobos jest duży krater nazwany Stickney,  nazwiskiem panieńskim żony Halla (powyżej). Jak  Mimas'  krater Herschel (na mniejszej skali)  uderzenie które stworzyło Stickney  musiało niemal zniszczyć Phobos. Wyżłobienia i smugi na jego powierzchni najprawdopodobniej wywodzą się od uderzenia które stworzyło Stickney.

   Phobos i Deimos  uważane są za schwytane asteroids.  Istnieją spekulacje dotyczące ich powstania poza układem słonecznym, rzadziej dotyczące ich narodzin w pasie asteroid.

   Phobos i Deimos mogą być w przyszłości bardzo użyteczne jako  "stacje kosmiczne" z których będziemy badać Marsa, lub jako stacje postojowe do jego powierzchni; szczególnie jeżeli potwierdzi się tam obecność lodu .

Więcej na temat Phobos

Zagadnienia 


Contents ... Mars ... Phobos ... Deimos ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 1998 Sep 11

oferty pracy > praca
hosting > domeny