orbita: 9378 km from the center of Mars średnica: 22.2 km (27 x 21.6 x 18.8) masa: 1.08e16 kgW Mitologii Greckiej Phobos to syn Aresa (Marsa) i Afrodyty (Venus). "phobos" oznacza "strach" (korzeń "strachy").
Odkryty 12 sierpnia 1877 przez Hall; sfotografowany przez sondy Mariner 9 w 1971, Viking 1 w 1977 i Phobos w 1988.
Phobos okrąża Marsa poniżej synchronicznego promienia orbity. Wznosi się ku zachodowi i dwa razy dziennie pokonuje trasę wzdłuż nieba . Jest tak blisko powierzchni że czasem nie można go zobaczyć ze wszystkich punktów na powierzchni Marsa powyżej linii horyzontu .
Phobos jest zgubiony, ponieważ jego orbita przebiega poniżej wysokości i siły pływowe obniżają jego orbitę ( 1.8 metra w ciągu stulecia). W ciągu następnych 50 milionów lat rozbije się na powierzchni Marsa lub (bardziej prawdopodobne) włamie się w pierścień
Phobos i Deimos mogą być zbudowane z bogatej w węgiel skały takiej jak w asteroidach C-type . Jednak ich gęstości są zbyt niskie żeby były zbudowane z samych skał. Najprawdopodobniej zawierają w swojej strukturze lód i skały . Oba są pokryte kraterami. Nowe zdjęcia z Mars Global Surveyor pokazują że Phobos jest pokryty grubą na metr warstwą pyłu podobną do regolith znajdującego się na Ziemskim Księżycu.
Radziecka sonda Phobos 2 wykryła niewyraźny lecz stały odgłos pochodzący z Phobos. Niestety Phobos 2 został zniszczony nim zdołał wykryć co było powodem tego zjawiska - najprawdopodobniej była to woda. Phobos 2 przesłał także kilka zdjęć (prawa).
Najwidoczniejszym elementem Phobos jest duży krater nazwany Stickney, nazwiskiem panieńskim żony Halla (powyżej). Jak Mimas' krater Herschel (na mniejszej skali) uderzenie które stworzyło Stickney musiało niemal zniszczyć Phobos. Wyżłobienia i smugi na jego powierzchni najprawdopodobniej wywodzą się od uderzenia które stworzyło Stickney.
Phobos i Deimos uważane są za schwytane asteroids. Istnieją spekulacje dotyczące ich powstania poza układem słonecznym, rzadziej dotyczące ich narodzin w pasie asteroid.
Phobos i Deimos mogą być w przyszłości bardzo użyteczne jako "stacje kosmiczne" z których będziemy badać Marsa, lub jako stacje postojowe do jego powierzchni; szczególnie jeżeli potwierdzi się tam obecność lodu .