Nowe księżyce Urana

Ostatnio w trakcie obserwacji z Ziemi odkryto kilka małych księżyców! Z tym odkryciem Uran dołącza do jowiskich planet posiadających kilka małych księżyców na nieregularnych orbitach. Tu znajdziecie więcej danych.


Caliban i Sycorax

Uranus XVI and XVII


   Dwa nowe księżyce Urana, tymczasowo nazwane Uranus XVI (S/1997 U 1) i Uranus XVII (S/1997 U 2), zostały odkryte. Nazwy Caliban i Sycorax zostały zaproponowane przez odkrywców i zostały zaakceptowane przez IAU. Caliban (S/1997 U 1) krąży po orbicie w odległości 7.2 millionów km od Urana i posiada ok 80 km w średnicy. Sycorax (S/1997 U 2) krąży w odległości 12.2 millionów km od Uranus i ma średnicę ok 160 km . Te rozmiary zostały podane na bazie wyliczeń jasności i czynnika albedo na poziomie 7%. The orbits are retrograde and highly inclined.

   Caliban to postać z dramaty Szekspira The Tempest; oszpecony niewolnik magika Prospero, jest on także synem wiedźmy Sycorax, która za nieposłuszeństwo uwięziła ducha Ariel . W The Tempest, Prospero uwalnia Ariel z czaru Sycorax i zniewala Caliban.

   Caliban został odkryty przez Brett Gladman, Phil Nicholson, Joseph Burns, i JJ Kavelaars przy użyciu 200 inch Hale telescope; pierwsze zdjęcia zrobiono 6 i 7 września 1997 . Odkrycie Scyroax jest zasługą Nicholson, Gladman, Burns, and Kavelaars.

   Obraz powyżej jest zdjęciem z obrazu odkrywców S/1997 U 1; to po prawiej tyczy się S/1997 U 2.

   Priorytetem tego odkrycia, było to że Uran jak dotąd był jedynym gigantem gazowym który nie posiadał znanych "nieregularnych" księżyców, to znaczy, takich których orbita nie jest bezpośrednio ani w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie co równik planety. .

  Jak inne nieregularne księżyce (np. Jowisz- 8 księżyców,  Phoebe i Nereid), są prawdopodobnie schwytanymi asteroidami.Jest to mało prawdopodbne że mogły zostać utworzone bezpośrednio w tych orbitach.

   Budowa tych dwóch księżyców według Nicholson, "jest jak pudding śliwkowy z kamieniami i lodem." Oba księżyce posiadają niezwykły czerwony kolor co może świadczy o ich pochodzeniu z Kuiper Belt.

   To najbardziej zaciemnione księżyce sfotografowane z Ziemskiego teleskopu.

Więcej na temat tych księżyców

(Note: in some of the material below, Caliban (S/1997 U 1) is referred to as the "fainter" of the two and Sycorax (S/1997 U 2) as the "brighter" one.)


Nienazwane

   Obiekt oznaczony 1986U10 sfotografowany przez Voyager 2 w 1986; ale odnotowany dopiero w 1999 przez Erich Karkoschka of the Lunar and Planetary Lab of The University of Arizona in Tucson.

   Orbita obiektu jest niemal identyczna z Belinda, około 75,000 km od Urana. Posiada 40 km średnicy.

   Przez kilka lat od odkrycia, myślano że ten księżyc nie istnieje jako że nie był widziany za pomocą teleskopu (jako że nie mamy żadnego pojazdu kosmicznego niedaleko Urana :-( Ale w 2003 został zarejestrowany przez kamerę na HST. Czyli naprawdę istnieje!!

   Obserwacje Urana prowadzone w sierpniu w Chile za pomocą 4-meter Cerro Tololo Interamerican Observatory Blanco teleskopu pokazały że prawdopodobnie istnieje nowy księżyc Urana. Obiekt ma wzdłuż od 7 do 19 km i posiadaja oś orbitalną o długości 8.5 million km. Matthew J. Holman (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) prowadził trzy obserwacje prowadzące do odkrycia. Znalezisko zostało opublikowane w International Astronomical Union Circular 7980.

Więcej


Trinculo

Uranus XXI

   Gladman, Holman, Kavelaars, Petit et al - dkonolai tego znowu.

   Wiele ostatnio odkrytych księżyców niknie przy tych odkrytych przez Voyager 2.


Prospero, Setebos i Stephano

Uranus XVIII, Uranus XIX and Uranus XX

   Te małe księżyce również nazwano od imion postaci The Tempest: Prospero potężny mag który zniewolił Ariel; służył jako lokaj na statku Ariel's ship, Stephano i Caliban uknuli morderstwo Prospero; Setebos to bóg Sycorax.

   Najpierw sfotografowany przez Kavelaars, Gladman, Holman et al i za pomocą Canada-France-Hawaii Telescope na Mauna Kea w lipcu 1999.

   Orbita ma niepewne punkty ale wynosi ok 10 do 25 million km od Urana.

   Posiadają prawdopodobnie od 30 do 40 km w średnicy (licząc albedo wynoszące .07).

Więcej na temat tych księżyców


Nienazwane

   Dwa kolejne księżyce Urana zostały odkryte za pomocą Hubble Space Telescope w 2003 przez Mark Showalter i Jack Lissauer.

   Zostały tymczasowo nazwane S/2003 U 1 i S/2003 U 2.

Więcej

Nienazwane

   Scott S. Sheppard i David Jewitt na University of Hawaii odkryli kolejną parę satelitów Urana opisanych jako S/2001U2 i S/2003U3 na zdjęciach zdobytych za pomocą teleskopu Subaru 8.3m na Mauna Kea in Hawaii. Dalsze obserwacje na Hawajach pozwoliły obiekt ten włączyć do listy niezależnych obserwacji w 2001 prowadzony przez Matt Holman i JJ Kavelaars. W 2001 obserwacje nie określiły czy obiekt jest satelitą Urana i nie odnaleziono żadnej orbity. Następnie został zgubiony a odnalazł go zespół hawajski w 2003.

więcej


Zagadnienia


Contents ... Uranus ... Oberon ... New Moons ... Neptune ... Data Host


Bill Arnett; last updated: 2003 Oct 11oferty pracy > praca
hosting > domeny