Janus

Saturn X

   Janus ( "JAY nus" )jest szóstym spośród znanych księżyców Saturna:
    orbita:  151,472 km od Saturna
    średnica: 178 km (196 x 192 x 150)
    masa:   2.01e18 kg
   Janus był bogiem bram i wejść, przedstawiany z dwoma twarzami spoglądającymi w przeciwne strony; jest również korzeniem angielskiego słowa"January".(styczeń)

   Odkryty przez francuskiego astronoma Audouin Dollfus w 1966.

   Dollfus jest uznawany za odkrywcę Janusa, aczkolwiek nie jest pewne czy obiekt który zobaczył to rzeczywiście Janus czy  Epimetheus  a jego obserwacje prowadzone były w oparciu o fałszywą orbitę. (Walker- również ujrzał to samo ale jego telegram dotarł kilka godzin po telegramie Dollfus.) Larson i Fountain  w 1978  stwierdzili że tak naprawdę istnieją dwa księżyce znajdujące się w odległości 151000 km od Saturna. Zostało to potwierdzone dwa lata później przez sondę Voyager 1.

   Janus i Epimetheus  "ko-orbitują". Różnica pomiędzy promieniami ich orbit wynosi tylko 50 km, czyli mniej niż ich średnica . Również posiadają bardzo podobną prędkość orbitalną W momencie kiedy one się do siebie zbliżają reakcje powodują iż jeden przeskakuje na niższą drugi wyższą orbitę.Bardzo często zamieniają się miejscami, zmiana ta ma miejsce co kilka godzin. Dane dotyczące orbity pochodzą z badań sondy Voyager.

   Janus jest pokryty kraterami, z których kilka jest większych niż 30 km . Jego powierzchnia jest starsza niż Prometheus'  ale jaśniejsza od powierzchni Pandora's.

Więcej na temat Janus

Zagadnienia


Contents ... Saturn ... Epimetheus ... Janus ... Mimas ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 1997 Oct 29

oferty pracy > praca
hosting > domeny