Prometheus

Saturn XVI

   Prometheus ("pra MEE thee us") jest trzecim ze znanych satelitów Saturna:
    orbita:  139,350 km od Saturna
    średnica: 91 km (145 x 85 x 62)
    masa:   2.7e17 kg
   Prometheus był  Titan który ukradł ogień z Olimpu i ofiarował go ludziom, za to Zeus zadał mu okrutną karę; syn  Iapetus; brat Atlas i Epimetheus. "Prometheus" jest Greckim odpowiednikiem  "dalekowzroczność".

   Odkryty przez S. Collins i innych w  1980 ze zdjęć Voyager .

   Prometheus to wewnętrzny pasterski satelita pierścienia F .

   Prometheus posiada pewną liczbę bruzd, dolin i kilku kraterów o średnicy 20 km ale jak się okazuje ma ich mniej niż sąsiednie księżyce Pandora, Janus i Epimetheus.

   Z ich bardzo niskiej średnicy i relatywnie wysokiego albedo, można  wywnioskować że Prometheus, Pandora, Janus i  Epimetheus to bardzo porowate ciała z lodu. ( Choć jest mnóstwo niepewności w tych wartościach.)

    1995/6 Saturn Ring Plane Crossing- obserwacje wykryły iż Prometheus był  opóźniony o 20 stopni od miejsca gdzie powinien być położony wedle zdjęć z Voyager 1981. Może to być tłumaczone jako błąd obserwacyjny . Jest możliwe że orbita Prometheus została zmieniona przez ostatnie spotkanie z pierścieniem F lub może posiadać mały księżyc z którym dzieli się orbitą .

Więcej na temat Prometheus


Pandora

Saturn XVII

   Pandora ("pan DOR uh") to czwarty ze znanych satelitów Saturna:
    orbita:  141,700 km od Saturna
    średnica: 84 km (114 x 84 x 62)
    masa:   2.2e17 kg
   W mitologii Greckiej Pandora była pierwszą kobietą nadaną ludzkości  przez Zeusa jako karę za to że Prometheus ukradł ogień. Powierzona puszka zawierała wszystkie choroby jakie mogły uderzyć w ludzkość; otworzyła je bez żadnej ostrożności i wypuściła na ludzkość całe możliwe zło; żona   Epimetheus.

   Odkryty przez Collins i innych w 1980 ze zdjęć  Voyager .

   Pandora to zewnętrzny pasterski satelita pierścienia F. Obraz po prawej pokazuje Pandora i niewyraźny pierścień F , Prometheus i część pierścienia A ring.

   Bardziej pokryty kraterami niż pobliski Prometheus, Pandora posiada przynajmniej dwa duże kratery 30 km w średnicy . Nie posiada żadnych linearnych grzbietów czy dolin.

Więcej na temat  Pandora

Zagadnienia


Contents ... Saturn ... Atlas ... Prometheus / Pandora ... Epimetheus ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 1997 May 25

oferty pracy > praca
hosting > domeny