orbita: 1,883,000 km from Jupiter średnica:4800 km masa: 1.08e23 kgCallisto była nimfą, ukochaną przez Zeusa i znienawidzoną przez Herę. Hera zmieniła ją w niedźwiedzia zaś Zeus umieścił ją na niebie w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.
Odkryta przez Galilusza i Marius w 1610.
Callisto jest niewiele mniejszy od Merkurego lecz posiada tylko jedną trzecią jego masy.
Odmiennie do Ganymede, Callisto posiada słabą strukturę wewnętrzną, aczkolwiek istnieją dane z Galileusza iż wnętrze planety podzielone jest na części, a zawartość skał zwiększa się w jądrze. Callisto zbudowany jest w 40% z lodu i 60% ze skał i żelaza. Prawdopodobnie Titan i Triton posiadają podobną budowę..
Powierzchnia Callisto pokryta jest kraterami. Powierchnia jest stara, podobna wyzyn Księżyca i Marsa. Callisto posiada najstarszą i najbardziej pokrytą kraterami powierzchnię od wszystkich ciał układu słonecznego.
Największe kratery otoczone są
grupami centrycznych pierścieni , które wyglądają jak duże pęknięcia które
zostały wygładzone poprzez powolny ruch lodu. Największy z nich nazwany został Valhalla
(prawo). Posiadająca blisko 3000 km średnicy , Valhalla jest
dramtycznym przykładem pierścienia powstałego w wyniku bardzo mocnego
uderzenia. Inne przykłady to znajdujący się na Callisto Asgard (lewo), Mare Orientale
na Księżycu i Caloris Basin na
Merkurym.
Tak jak Ganymede, najstarsze kraterty Callisto zawaliły się. Niedostatek tu wysokich gór, promieni, a także centralnych załamań gruntu przy kraterach takich jak na Księżycu i Merkurym. Dokładne zdjęcia z Galileusza (lewo) pokazują że w pewnych regionach małe kratery zostały w większości zamazane. Sugeruje to iż niektóre procesy rozpoczęły się niedawno, nawet jeśli jest to kryzys.
Kolejnym interesującym elementem jest Gipul Catena, długa seria powstałych w wyniku uderzeń kraterów, uformowanych w prostą linię (prawo). Prawdopodobnie było to spowodowane obiektem, który przeszedł blisko Jowisza (jak kometa SL 9) a następnie uderzył w Callisto.
Callisto posiada bardzo cienką atmosferę stworzoną z dwutlenku węgla.
Galilusz znalazł dowód słabego pola magnetycznego, który może wykazywać jakąś słoną ciecz pod powierchnią.
Odwrotnie do Ganymede, z jego kompleksem gruntu istnieje dowód aktywności tektonicznej na Callisto. Podczas gdy Callisto jest bardzo podobna w makroskopowych właściwościach do Ganymede, posiada jednak dużo prostszą historię geologiczną. Inna historia geologiczna tej dwójki jest dość dużym problem dla naukowców (może by to związane związane z orbitalną i pływową ewolucją Ganymede). "Prostota" Callisto jest dobrym punktem odwoławczym w trakcie porównań z bardziej skomplikowanymi światami, ponadto może reprezentować jak wyglądały inne księżyce Galilejskie we wczesnym okresie ich historii.