Callisto

Jupiter IV

   Callisto ("ka LIS toh") jest ósmym spośród znanych nam satelitów Jowisza i drugim z największych. Jest on najbardziej oddalony z księżycy  Galilejskich..
     orbita:  1,883,000 km from Jupiter
     średnica:4800 km
     masa: 1.08e23 kg
   Callisto  była nimfą, ukochaną przez Zeusa i znienawidzoną przez Herę. Hera zmieniła ją w niedźwiedzia zaś Zeus umieścił ją na niebie w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.

   Odkryta przez Galilusza i Marius  w  1610.

   Callisto jest niewiele mniejszy od Merkurego lecz posiada tylko jedną trzecią jego masy.

   Odmiennie do  Ganymede, Callisto  posiada słabą strukturę wewnętrzną, aczkolwiek istnieją dane z Galileusza iż wnętrze planety podzielone jest na części, a zawartość skał zwiększa się w jądrze. Callisto zbudowany jest w 40% z lodu i 60% ze skał i żelaza. Prawdopodobnie  Titan i Triton  posiadają podobną budowę..

   Powierzchnia Callisto pokryta jest kraterami. Powierchnia jest stara, podobna wyzyn Księżyca i Marsa. Callisto posiada najstarszą i najbardziej pokrytą kraterami powierzchnię od wszystkich ciał układu słonecznego.

   Największe kratery otoczone są grupami centrycznych pierścieni , które wyglądają jak duże pęknięcia które zostały wygładzone poprzez powolny ruch lodu. Największy z nich nazwany został Valhalla (prawo).  Posiadająca blisko  3000 km średnicy , Valhalla jest dramtycznym  przykładem pierścienia powstałego w wyniku bardzo mocnego uderzenia. Inne przykłady to znajdujący się na Callisto Asgard (lewo), Mare Orientale na Księżycu i  Caloris Basin na Merkurym.

   Tak jak  Ganymede, najstarsze kraterty Callisto zawaliły się. Niedostatek tu  wysokich gór,  promieni, a także centralnych załamań gruntu przy kraterach takich jak na Księżycu i Merkurym. Dokładne zdjęcia z Galileusza  (lewo) pokazują że w pewnych regionach  małe kratery zostały w większości zamazane. Sugeruje to iż niektóre procesy rozpoczęły się niedawno, nawet jeśli jest to kryzys.

   Kolejnym interesującym elementem jest Gipul Catena, długa seria powstałych w wyniku uderzeń kraterów, uformowanych w prostą linię (prawo).  Prawdopodobnie było to spowodowane  obiektem, który przeszedł  blisko Jowisza (jak kometa SL 9) a następnie uderzył w Callisto.

   Callisto posiada bardzo cienką atmosferę  stworzoną z dwutlenku węgla.

   Galilusz znalazł  dowód słabego pola magnetycznego, który może wykazywać jakąś słoną ciecz pod powierchnią.

   Odwrotnie do Ganymede, z jego kompleksem gruntu istnieje dowód aktywności tektonicznej na Callisto. Podczas gdy  Callisto jest bardzo podobna w  makroskopowych właściwościach do Ganymede, posiada jednak dużo prostszą historię geologiczną. Inna historia geologiczna tej dwójki jest dość dużym problem dla naukowców (może by to związane związane z orbitalną i pływową ewolucją Ganymede). "Prostota" Callisto jest dobrym  punktem odwoławczym w trakcie porównań z bardziej skomplikowanymi światami, ponadto może reprezentować jak wyglądały  inne księżyce Galilejskie we wczesnym okresie ich historii.

 

Więcej na temat Callisto    

Zagadnienia


Contents ... Jupiter ... Ganymede ... Callisto ... Leda ... Dane Host

Bill Arnett; last updated: 2001 Nov 20

oferty pracy > praca
hosting > domeny