Ganymede

Jupiter III

   Ganymede ("GAN uh meed") jest siódmym i największym  ze znanych księżyców Jowisza.  Ganymede to trzeci spośród księżyców Galilejskich.
    orbita:  1,070,000 km od Jowisza
    średnica: 5262 km
    masa:   1.48e23 kg
   Ganymede był niezwykle urodziwym  Trojańskim chłopcem który nosił  kielich od Zeusa do innych bogów.

   Odkryty przez Galileusza i Marius w 1610.

   Ganymede jest największym satelitą w układzie słonecznym. Ma większą średnicę od Merkurego ale posiada tylko połowę jego masy. Ganymede jest dużo większy od Plutona.

   Przed spotkaniem sondy Galileusz  z Ganymede uważano że Ganymede i Callisto posiadają skalne jądro osłonięte wodą lub wodą i lodem z lodową powierzchnią (TitanTriton były podobne). Pierwsze dane z Galileusza sugerują że Callisto posiada jednolitą budowę gdy Ganymede jest zróżnicowany na trzy warstwową strukturę: mały rdzeń ze stopionego żelaza lub żelaza i siarki otoczony krzemowymi skałami z pokrywą lodową na wierzchu. Ganymede  może być podobny do Io z dodatkową zewnętrzną warstwą lodu.

   Powierzchnia Ganymede składa się z dwóch typów terenu: bardzo starego,  gęsto pokrytego kraterami z ciemnymi regionami  (lewo), i nieco młodszą (lecz także dość starą) z  jaśniejszym regionami zaznaczonymi strzałami żłobień i grzbietów (prawo). Ich pochodzenie wywodzi się z natury tektonicznej, jednak bliższe dane są nieznane. Wobec tego Ganymede może być bardziej podobny do Ziemi niż Venus i Mars (jednakże nie ma dowodów na trwającą aktywność tektoniczną).

   Dowodem cienkiej posiadającej tlen atmosfery na Ganymede,  podobnej do tej która znajduje się na Europie, zostało ostatnio znalezione przez HST (pamiętając że to nie jest dowód na istnienie życia life).

   Podobne grzbietowe ukształtowanie terenu jest widoczne na Enceladus, Miranda i Ariel. Zaciemnienia są podobne do tych na Callisto.

   Rozległe krateracja jest widoczna na obu typach terenu. Gęstość kraterów wskazuje wiek od  3 do 3.5 bilionów lat  czyli podobny do Księżyca. Kratery pokrywają obie strony i zanikają w systemie grzbietów co wskazuje iż one również są dość stare. Relatywnie młode kratery są również widoczne (lewo).

   Inaczej niż w przypadku Księżyca, kratery są dość płaskie bez pasm górskich widocznych na Księżycu i  Merkurym. Jest to prawdopodobnie spowodowane słabą naturą lodowej skorupy Ganymede . Stare kratery których rzeźba zaniknęła pozostawiając tylko "ducha" krateru znane są jako  palimpsest (prawo).

    Galileusz w trakcie pierwszego przelotu odkrył że Ganymede posiada własne pole magnetyczne osadzone wewnątrz pola Jowisza. Jest to prawdopodobnie wynikające z podobnej do Ziemi budowy, ruchu materiałów wewnątrz .

Więcej na temat Ganymede

Zagadnienia


Contents ... Jupiter ... Europa ... Ganymede ... Callisto ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 1997 Oct 31

oferty pracy > praca
hosting > domeny