Kometa Shoemaker-Levy 9

   Kometa Shoemaker-Levy 9 została odkryta przez Eugene i Carolyn Shoemaker a także David Levy w 1993. Krótko po tym odkryciu określono iż posiada ona bardzo eliptyczną scieżkę obok Jowisza i jest na kursie kolizyjnym. Było trudno obliczyć jej orbitę na jej przejście w 1992 obok gigantycznej planety.

   W 1992, SL 9 przeszła obok Jowisza z Roche limit. Rozpadła się na przynajmniej 21 kawałków które rozeszły się po kliku milionach km orbity.

   Masa i rozmiar ciała i jego fragmentów w chwili pisania tego tekstu jest nieznany. Posiada od 2 do 10 km średnicy orginalnego ciała i od 1 do 3 km największych fragmentów.

   Pomiędzy 16 lipca 1994 a 22 lipca 1994 fragmenty uderzyły w górną część atmosfery Jowisza. To był pierwszy raz kiedy naukowcy mogli być świadkami zderzenia dwóch pozaziemskich ciał.

   Zderzenia były obserwowane za pomocą ogromnych ziemskich teleskopów, tysięcy małych amatorskich teleskopów i kilku pojazdów kosmicznych w tym HST i Galileusza.

   Zdjęcia które znalazły się w kilka godzin po uderzeniach w sieci przeciążyły kilka ftp i stron WWW .

   Efekty pouderzeniowe były widoczne na Jowiszu przez blisko rok po wydarzeniu.

   Istnieje pewna liczba łańcuchów kraterów na Ganymede i Callisto, które są uznane za wynik uderzenia ciał podobny do SL 9.

   SL 9 już nie istnieje, ale jej własności będą studiowane latami.

Więcej o 9

Zagadnienia


Contents ... Sun ... Small Bodies ... Halley ... SL 9 ... Kuiper/Oort ... Data Host


Bill Arnett; last updated: 1997 July 24oferty pracy > praca
hosting > domeny