Ogólnie o układzie słonecznym


Podstawy

   Układ słoneczny składa się z Słońca; dziewięciu planet, ponad 130 satelitów tych planet , dużej liczby małych obiektów (komet i asteroid), przestrzeni międzyplanetarnej. (prawdopodobnie znajduje się tam więcej satelitów planet które nie zostały jeszcze odkryte.)

Wewnętrzny układ słoneczny składa się z Słońca, Merkurego, Venus, Ziemi i Marsa:

   Planety zewnętrznego układu słonecznego to Jowisz, Saturn, Uran, NeptunPluton:

   Orbity planet czasem  zaćmiewają   Słońce ,wszystkie prócz Merkurego i  Plutona są bardzo cyrkulacyjne. Orbity planet mniej lub bardziej znajdują się na jednej płaszczyźnie (nazywanej  ekliptyczną i definiowaną na bazie płaszczyzny orbity Ziemskiej). Elipsa jest nachylona tylko o 7 stopni w stronę równika Słońca. Orbita  Plutona jest najbardziej  zbacza z płaszczyzzny ekliptycznej z nachyleniem 17 stopni. Powyższe diagramy pokazują relatywne rozmiary orbit dziewięciu planet  z perspektywy ekliptycznej (stąd ich niecyrkulacyjność). Wszystkie orbitują w tym samym kierunku (counter-clockwise patrząc w dół od wyższego południowego bieguna słonecznego);  prócz Venus, Urana i Plutona również rotujących w tym samym kierunku.

(Diagramy powyżej pokazują poprawne pozycje z października 1996 wygenerowane przez wspaniały program na Macintosha -  Starry Night; istnieje także wiele innych dostępnych planetarium programs .)

   Kompozycja powyżej pokazuje w miarę dokładne rozmiary dziewięciu planet ( patrz na inne podobne składniki i na  porównanie planet ziemskich lub  Dodatek2 na większe zasoby).

   Jedyną drogą aby pomóc zobrazować rozmiary w układzie słonecznym jest wyobrażenie sobie modelu w którym redukcja rozmiaru opiera się o czynnik - miliard(1e9). Potem Ziemia posiada ok 1.3 cm w średnicy (rozmiar winogrona).  Księżyc jest oddalony o stopę. Słońce ma średnicę 1.5 metra (prawie wysokości człowieka)  i w odległości 150 metrów (wielkość budynku miejskiego) od Ziemi. Jowisz ma średnicę 15 cm (rozmiar dużego grejpfruta) i znajduje się 5 bloków od Słońca. Saturn (wielkość pomarańczy) jest w odległości 10 bloków; Uran i  Neptun (cytryny) są w odległości 20 i  30 bloków. Człowiek w tej skali ma wielkość atomu, a najbliższa gwiazda jest w odległości 40000 km .

   Nie pokazując na powyższych ilustracjach licznych małych ciał znajdujących się w układzie słonecznym :  satelitów planet; dużej ilości asteroid  (małych skalnych ciał) krążących wokół Słońca, przeważnie pomiędzy Marsem i Jowiszem ale również gdzie indziej; komety (małe lodowe ciała) które przechodzą przez wewnętrzne partie układu słonecznego na bardzo wydłużonych orbitach o różnych orientacjach do ekliptyki. Z paroma wyjątkami, satelity planet orbitują w ten sam sposób jak planety w płaszczyźnie ekliptycznej, nie jest to prawdziwe w przypadku komet i asteroid.

Klasyfikacja

   Klasyfikacja tych obiektów to kwestia drobnych kontrowersji. Tradycyjnie, układ słoneczny został podzielony na planety (duże ciała krążące wokół Słońca), ich  satelity (księżyce, obiekty różnych rozmiarów krążących wokół planet), asteroidy (małe gęste obiekty krążące wokół Słońca) i komety (małe lodowe obiekty z bardzo eccentric orbitami). Niestety układ słoneczny jest bardziej skomplikowany niż się wydaje:    Inne klasyfikacje oparte na składzie chemicznym i/lub punkcie pochodzenia są proponowane jako fizycznie poprawne. Jednak zwykle są odrzucane ze względu na zbyt dużą liczbę klas i wyjątków. Wiele z tych ciał jest unikalnych:  nasz obecny poziom pojmowania jest niewystarczający do stworzenia przejrzystych klasyfikacji. Na kolejnych stronach będę używać konwencjonalnych kategorii.

   Dziewięć ciał  konwencjonalnie nazwanych planetami jest później klasyfikowanych na kilka sposobów:

Zdjęcia

Nota: większość zdjęć na The Nine Planets nie jest w prawdziwym kolorze. Większość z nich powstało poprzez łączenie kilku czarno-białych zdjęć zrobionych przy użyciu różnych filtrów kolorów. Choć niektóre kolory mogą wyglądać "dobrze"  to istnieją szanse że Twoje oczy zobaczą inne .

Więcej ogólnego przeglądu 

Wielkie pytania 

Odpowiedzi na pytania, nawet częściowe miałyby nieocenioną wartość. Odpowiedzi na pomniejsze pytania na kolejnych stronach pomogą odpowiedzieć na te duże.

Where to go next

Contents ... Introduction ... Overview ... Sun ... Data Host

Bill Arnett; last updated: 2003 May 1

oferty pracy > praca
hosting > domeny